Olcha

( ilość produktów: 1 )

olcha drzewa liściaste i krzewy

Olcha, powszechnie nazywana też olszą, nie jest, jakby się mogło wydawać, drzewem, które sprawdza się jedynie w stanie naturalnym. Co prawda olszyny, jak zwykło się nazywać lasy pełne tych drzew, są przepięknymi klimatycznymi miejscami, jednak olcha cudownie sprawdza się również w ogrodach. Duże, o majestatycznej koronie drzewo liściaste może być idealną ozdobą każdego ogrodu, dając przy tym koronkowy cień, który rzucają jego liście. Olcha pięknie prezentuje się wokół oczek wodnych i jezior, nadając krajobrazowi fantazyjnej atmosfery.

Rozmiłowana w wilgoci olcha

Olcha jest typowo europejskim drzewem, którą zresztą w całości zamieszkuje. Nieco mroczne drzewo liściaste uwielbia bagniste i podmokłe tereny, od których rośliny w większości stronią. Olsza jest drzewem wielozadaniowym, które nie tylko upiększa tereny zielone, nadając im tajemniczej wymowy, ale także znana jest ze swoich zdrowotnych i przemysłowych właściwości. Od wieków napary z kory i liści stosowane są w różnego rodzaju dolegliwościach. Działają przede wszystkim dezynfekcyjnie, dzięki czemu doskonale oczyszczają rany. Poza tym spożywanie naparu z liści olchy pomocne jest we wszelkich chorobach układu pokarmowego, działa też przeciwbólowo. Nie bez znaczenia pozostaje też drewno drzewa liściastego. We względu na swoją wytrzymałość na wilgoć, wykonuje się z niego łodzie i jachty. Poza tym wykazuje świetne właściwości akustyczne, dlatego często sporządza się z niego pudła rezonansowe do różnych instrumentów. Produkowane są z niego korpusy popularnych na cały świat i doskonałych jakościowo elektrycznych gitar Fender. Olcha w sprzyjających jej rozwojowi warunkach dorasta do 30 metrów wysokości, żyjąc około 150 lat. Posiada stożkowaty pokrój i luźną, rozłożystą, gęsto obsianą liśćmi koronę. Drzewo może poszczycić się pięknymi, błyszczącymi, wyraźnie unerwionymi liśćmi, które zachwycają mocą swej zieleni. Ciekawe jest to, że jesienią nie zmieniają swej barwy, opadając na ziemię pełne żywej zieleni. Olcha jest rośliną, która w przyrodzie jest budzikiem, alarmując inne rośliny o nadejściu przedwiośnia – potrafi bowiem zakwitać już u schyłku lutego. Zwisające kwiaty, zwane kotkami, pojawiają się na gałęziach jeszcze przed liśćmi. Najczęściej spotyka się je w żółtym kolorze, choć zdarza się, że zdobi je róż. Kwiaty, jakby z uwagi na chłodną porę zakwitania, pokryte są lekkim meszkiem, który zdaje się chronić je przez marcowym zimnem. Olcha jest pięknym drzewem, które doskonale sprawdza się jako uzupełnienie dużych ogrodów.

Drzewa liściaste o ażurowych koronach

Olcha jest drzewem, które uwielbia wilgoć i w takich warunkach rośnie najlepiej. Jeżeli więc posiadam w swym ogrodzie oczko wodne bądź inny zbiornik, olsza doskonale uzupełni jego pejzaż. Dodatkowo drzewo to wzbogaci glebę w azot, pomagając w rozwoju innym roślinom.

  • Uprawa i pielęgnacja

Olcha to drzewo liściaste, które uwielbia rosnąć na podmokłych terenach. Nie powinno się go zasadzać na glebach wapiennych, suchych i piaszczystych, ponieważ przyjmuje wtedy brzydką, krzaczastą formę. Jest całkowicie mrozoodporne, a poza tym radzi sobie na niemal każdym typie podłoża. Dzięki dużej ilości odrostów korzeniowych, olsza chroni gleby przed erozją i sprawdza się na pagórkowatych terenach.

pixel