Migdałowiec

( ilość produktów: 2 )

migdałowiec drzewa liściaste i krzewy

Migdałowiec jest rzadkiej urody drzewem liściastym. Choć obecnie mamy możliwość obsadzenia swych ogrodów egzotycznymi, pochodzącymi z najbardziej odległych zakątków ziemi roślinami, których uroda niekiedy zapiera dech w piersiach, to migdałowiec jest jednym z tych okazów, na które nie sposób się napatrzeć. Jego dość cienkie gałązki dosłownie oblepiają niezliczone ilości kwiatów, które przypominają słodkie landrynki lub w późniejszym okresie nieco puchate i apetyczne ciasteczka. Warto również wspomnieć, że migdałowce, bardzo często nazywane też migdałkami, rodzą smaczne i niezwykle cenne owoce, z których wytwarza się nawet kosmetyki.

Słodki wdzięk i uwodzicielski zapach migdałowca

Migdałowiec jest drzewem liściastym, które przybyło z odległych Chin. Ze względu na czarowną urodę swych kwiatów, posiada bardzo bogatą symbolikę biblijną. Właśnie w Biblii jest bardzo często wymieniany jako drzewo cudów, delikatne kwiaty symbolizowały też Matkę Boską. W starożytności uważano nawet, że migdałowce posiadają magiczne moce, dlatego też z ich drewna wykonywano berła dla królów. Migdałki najczęściej można spotkać w formie niewielkich, bo 3 metrowych drzew liściastych, które wieńczy rozłożysta, usiana przepięknymi kwiatami korona. Budują ją liczne i cienkie pędy, które pokrywa ciemnobrązowa kora, idealnie kontrastująca z subtelną barwą kwiatów. Liście migdałowców nie są duże, dzięki czemu nie dominują nad niewielkimi kwiatami, a uzupełniają ich prezentację. Są kształtem lancetowate i trójklapowe, o wyraźnie piłkowanych brzegach. Ich blaszka wierzchnia jest wyraźnie unerwiona i mocno zielona, spodnią zaś obrastają delikatne włoski. Zanim migdałowiec obrośnie w liście, zakwita wczesną wiosną bogactwem niewielkich, jednak niezwykle pięknych kwiatów. W naszym klimacie malują się już wczesną wiosną, najczęściej w kwietniu, jednak w cieplejszych, rodzimych warunkach pojawiają się już w lutym. Kwiaty nie są duże, jednak bardzo liczne, a swym kształtem przypinają różyczki. Początkowo różowe, z czasem ich barwę uzupełnia biel, a z daleka wyglądają jak słodkie, puchate ciasteczka. Migdały, czyli owoce migdałowca, są też niesamowicie cenionymi orzechami. Są nie tylko bardzo zdrowe i smaczne, ale pozyskuje się z nich też olej, bardzo często wykorzystuje się je też w przemyśle kosmetycznym.

Czarowny urok słodkich kwiatów migdałowca

Mimo niesamowitego piękna i egzotycznego pochodzenia migdałowców, nie są one skomplikowanymi w uprawie roślinami. Dlatego też niemal każdy może posiadać je w swoi ogrodzie, który z całą pewnością znakomicie ozdobią. Drzewa liściaste sprawdzają się w roli soliterów na tle trawnika, przepięknie prezentują się też w grupie lub w towarzystwie innych roślin ozdobnych.

  • Uprawa i pielęgnacja

Migdałowiec, nazywany też migdałkiem, to ciepłolubna roślina, która nie do końca radzi sobie z niskimi temperaturami. Dlatego też powinna być sadzona na możliwie jak najcieplejszych i słonecznych stanowiskach, które dodatkowo będą osłonięte od zimnych wiatrów. Drzewa liściaste wymagają też właściwej gleby, która powinna być próchnicza, żyzna i stale wilgotna. Nie znoszą z kolei ziem ciężkich, piaszczystych, jałowych i podmokłych, na których nie urosną dobrze. Bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie migdałowców jest odpowiednie cięcie, które pozwoli utrzymać ich ładny pokrój i obfite kwitnięcie. Kwiaty zakwitają na pędach zeszłorocznych, dlatego należy je podcinać zaraz po przekwitnięciu, to znaczy w czerwcu. Wtedy też mocno przycinamy pędy, nawet do 3-4 pąków nad ziemią. Zabieg przycinania można powtórzyć w lipcu, skracając wszystkie gałązki, które zaburzają ładny pokrój drzewa liściastego. Migdałowce są słabo odporne na mrozy, dlatego przed nadejściem zimy należy osłonić je włókniną i wyściółkować podłoże.

pixel