Mamutowiec

( ilość produktów: 1 )

Mamutowiec, inaczej Sequoiadendron to rodzaj nic innego jak rodzaj wiecznie zielonych drzew. Z tej rodziny wywodziły się dwa gatunki. Niestety tylko jeden z nich przetrwał do chwili obecnej. I jest nim Giganteum Sequoiadendron czyli mamutowiec olbrzymi. Drzewo to pochodzi z rodziny cyprysowatych. Roślina ta posiada bardzo długi, ale i prosty pień, który zdecydowanie jest szerszy na ziemi. Posiada on jasnoczerwoną, brązowawą czerwień i grubą warstwę kory. Z wiekiem jej dolna część staje się łysa, ale stożkowaty kształt korony może utrzymać przez wiele lat. Igły stają się dość płaskie o barwie ciemnozielonej, które mogą czasem stać się błyszczące, niebieskie oraz krótkie i ostre, bardzo gęsto ułożone spiralnie. Warto dodać, iż Mamuty możemy rozdzielić płciowo na płeć męską i żeńską. Oczywiście znacznie różnią się od siebie. Kwiat męski jest bardzo niepozorny, owalny, bardzo jasny, prawie biały i znajduje się na szczycie pąka. Jeśli chodzi o płeć żeńską to występuje w formie szyszek. Osiągają one około 8-9 cm długości i 5 cm szerokości.

Mamutowiec olbrzymi - wymagania i uprawa

Możemy go spotkać także pod innymi nazwami, między innymi sekwojadendron, sekwoja olbrzymia, mamutowe drzewo, welingtonia. Jest to przede wszystkim gatunek drzew iglastych. Charakteryzuje się tym, iż ma potężne rozmiary. I to go właśnie bardzo wyróżnia na tle innych drzew. Są w stanie osiągnąć wiek nawet od 2000 do 3500 lat. To bardzo dużo jak na drzewo. Obecnie, przy tym jak współczesne drzewa dorastają do mniej więcej 95 metrów wysokości i około 10 metrów średnicy. Istniały jednak większe, które osiągnęły około 135 metrów wysokości. Niestety zostały ścięte. Obok takich drzew jak eukaliptus królewski czy sekwoi wieczniezielona zalicza się go do jednych z najwyższych drzew na świecie. Takie ogromne drzewa często uprawiane są jako drzewa ozdobne. Można je spotkać przede wszystkim w parkach. Jeśli chodzi o klimat to musi on być łagodny, morski. Warto wspomnieć, iż drzewa te są bardzo mocno wrażliwe na mróz. W Polsce przemarzają, dlatego większość okazów rośnie w zachodniej części kraju.

Zastosowanie

Wbrew pozorom i swoim rozmiarom drzewo jest bardzo miękkie i lekkie, oraz przede wszystkim trwałe. Jest on wrażliwy na mrozy, dlatego jeśli mamy możliwość to należałoby je okrywać na zimę. Jednak plusem jest to, iż jest odporna na różne choroby i szkodniki. Jak mamutowiec ma odpowiednie warunki to może rosnąć bardzo szybko, bo aż 27 metrów w ciągu 17 lat. Najlepszą porą na kwitnięcie są miesiące od marca do kwietnia. Z racji tego, że to są rzadkie okazy to około 90% zasobów tego gatunku znajduje się pod ochroną prawną. Często występują w Parkach Narodowych i są ogrodzone. Ze względu na swoje gabaryty jest rośliną raczej ozdobną. Najlepiej rośnie i czuje się tam gdzie zimy są łagodne, a lata ciepłe i wilgotne. Rozmnażać je można poprzez nasiona. W Polsce najczęściej mamutowce możemy spotkać w ogrodach botanicznych.

 

 

pixel