Lipa szerokolistna

( ilość produktów: 1 )

Lipa szerokolistna uprawa odmiany pielęgnacja

Lipa szerokolistna (łac Tilia Platyphyllos) to jeden z około 30 gatunków lipy. Inna nazwa tego drzewa, która funkcjonuje to lipa wielkolistna. Jest to gatunek drzewa należący do rodziny ślazowatych. W naturalnym środowisku występuje w Europie oraz Turcji. W Polsce możemy ją spotkać głównie na południu kraju i jest gatunkiem występującym rzadziej niż np. lipa drobnolistna. Jest to potężne drzewo liściaste osiągające wysokość nawet 40 metrów. Natomiast szerokość pnia może wynieść nawet 5 metrów. Jest to drzewo długowieczne, mogące dożyć nawet około 1000 lat.

Lipa szerokolistna - charakterystyka

Lipa szerokolistna posiada szarobrązową korę, która jest mniej popękana niż u innych gatunków. Liście są duże, bo osiągają między 7 -12 centymetrów długości. Są umiejscowione skrętolegle, a ich kształt jest sercowato - jajowaty. Z obu stron posiadają zieloną barwę, a u nasady są niesymetryczne. Brzegi Liści są pofałdowane. Od spodu są delikatnie owłosione, czasem zdarza się, że od wierzchu też. Okres kwitnienia lipy szerokolistnej przypada dość wcześnie bo na czerwiec i lipiec. Kwiaty wyrastają pojedynczo lub po parę sztuk (2-5). Kwiaty są koloru jasnożółtego i wydzielają bardzo przyjemny zapach, który najbardziej wyczuwalny jest wieczorową porą. Posiadają miodnik i są owadopylne. Drzewo to podczas kwitnienia oblegane jest przez ogromną liczbę pszczół. Kwiaty są większe niż u innych gatunków lipy. Jest to roślina wiatrosiewna. Owocem tego drzewa jest orzech ze zdrewniałą łupiną i skrzydełkiem. Główne składniki zawarte w kwiatostanie lipy to : flawonoidy, śluz oraz olejki eteryczne. Lipa uważana jest za drzewo, które posiada pozytywną energię, korzystnie wpływającą na zdrowie i samopoczucie człowieka. Słowianie uważali lipę za święte drzewo. Wierzyli, że ochrania ich przed złymi duchami i piorunami. Najstarsza lipa szerokolistna w Polsce rośnie w Czarnym Potoku w województwie małopolskim i ma 512 lat. Natomiast najgrubsza lipa szerokolistna to Lipa Świętego Ottona w Szczecinie. Legenda głosi, że zasadził ją sam Otton z Bambergu.

Lipa szerokolistna - Odmiany

Do najbardziej znanych odmian lipy należą:

  •  lipa drobnolistna
  •  lipa amerykańska
  •  lipa holenderska
  •  lipa japońska
  •  lipa wonna
  •  lipa krymska
  •  lipa mongolska
  •  lipa srebrzysta

Lipa szerokolistna - Sadzenie, wymagania i pielęgnacja

Lipa szerokolistna jak każdy gatunek lipy jest ciepłolubna, mimo t jest bardzo odporna na minusowe temperatury. Na zimę nie wymaga żadnego zabezpieczania przed mrozami. Preferuje glebę żyzną, aczkolwiek na innej też będzie rosła. Dobrze czuje się na stanowisku mocno nasłonecznionym. Toleruje również miejsca półcieniste. Jest dość odporna na brak wody, dlatego podczas upałów i niedługo trwającej suszy nie wymaga podlewania.

Lipa szerokolistna - Zastosowanie

Lipa szerokolistna oprócz funkcji ozdobnej naszych ogrodów ma również właściwości lecznicze. Kwiatostan lipy jest cennym surowcem w zielarstwie. Ten surowiec pozyskiwany jest tylko z dwóch gatunków lip : szerokolistnej i drobnolistnej. Napar sporządzony z kwiatu lipy stosowany jest podczas grypy i przeziębienia jako środek o właściwościach napotnych i przeciwzapalnych. Lipa szerokolistna jest rośliną miododajną. Miód lipowy jest jednym z najbardziej cenionych rodzai miodu.

pixel