Lipa srebrzysta

( ilość produktów: 1 )

Lipa srebrzysta sadzenie zastosowanie sadzonki

Lipa srebrzysta (łac. Tilia Tomentosa) jest jednym z około 30 gatunków lipy. Drzewo to należy do rodziny ślazowatych. Lipa srebrzysta występuje także pod nazwą potoczną - lipa węgierska. W warunkach naturalnych porasta tereny Półwyspu Bałkańskiego, Europy oraz Turcji.

Lipa srebrzysta - charakterystyka

Jest to duże drzewo liściaste mogące dorosnąć nawet do 30 metrów wysokości. Posiada dość regularną i jajowatą koronę o rozpiętości nawet do 20 metrów. Kora tego gatunku jest srebrzystoszara posiadająca podłużne, płytkie bruzdy. Okres kwitnienia przypada na lipiec, sierpień. Zakwita trochę później niż inne gatunki lipy. Kwiaty koloru żółtego zebrane są po 5 - 10 sztuk w zwisających owłosionych wierzchotkach. Jest bardzo gęsto ulistniona. Liście mają koliście sercowaty kształt. Posiadają ciemnozieloną barwę lecz od spotu są srebrzystobiałe.. Jesienią zmieniają swoją barwę na żółtą, a następnie opadają na zimę ( zazwyczaj po pierwszych przymrozkach). Brzegi liści są poząbkowane. Owocem tego drzewa jest twardy orzeszek o wielkości około 5 milimetrów. Lipa srebrzysta wchodzi wraz z grabem pospolitym i kasztanowcem białym w skład lasów dębowych. Gatunek ten do Europy został sprowadzony w 1767 roku. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem, w Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych ma status LC.

Lipa srebrzysta - odmiany

Do najbardziej znanych odmian lipy należą:

  •  lipa drobnolistna
  •  lipa amerykańska
  •  lipa holenderska
  •  lipa japońska
  •  lipa wonna
  •  lipa krymska
  •  lipa Maksimowicza
  •  lipa mongolska
  •  lipa srebrzysta

Lipa srebrzysta - Sadzenie, wymagania i pielęgnacja

Lipa srebrzysta to drzewo ciepłolubne, mimo to jest odporne na mrozy ( nie wymaga zabezpieczania na zimę). Dobrze czuje się posadzona w miejscu o dużym nasłonecznieniu, aczkolwiek toleruje również półcień. Jest jednym z gatunków lipy najbardziej odpornym na suszę. Jest odporna także na zanieczyszczenia powietrza, dlatego często obsadza się nią miejsca przy szosach lub w miastach. Wykazuje dużą odporność na różnego rodzaju choroby.

Lipa srebrzysta - Zastosowanie

Lipa srebrzysta to drzewo ozdobne, które często możemy spotkać w ogrodach, parkach czy nawet przy drogach lub alejkach. W Polsce bardzo często obsadza się tym gatunkiem pasy ochronne. Z drewna lipowego produkowany jest węgiel leczniczy, który jest stosowany przy zatruciach, niestrawnościach i biegunkach. Z kwiatostanów lipy można przyrządzić herbatę o właściwościach m. in. napotnych, która jest zalecana przy grypie lub przeziębieniu. Z nasion tego drzewa wytwarza się bardzo dobry i wartościowy olej ( niestety bardzo szybko ulega on jałczeniu). Miękkie drewno lipowe ma szerokie zastosowanie w rzeźbiarstwie. Z niego wykonany jest np. Ołtarz Wita Stwosza. Z drewna wykonuje się także zabawki, czy przyrządy kreślarskie. Z łyka zaś wytwarza się przeróżne plecionki i maty. Lipa srebrzysta znalazła swoje zastosowanie również w kosmetyce. Jest cennym składnikiem przeróżnych preparatów kosmetycznych.

pixel