Klon polny

( ilość produktów: 1 )

Klon polny sadzonki uprawa sadzenie

Klon polny jest drzewem liściastym o lekko rozłożystym pokroju, należącym do rodziny mydleńcowatych. Wysokość jaką osiąga zależy od warunków glebowych, zwykle wynosi ona od 5 do 15 m. Na żyznych glebach, drzewo przekracza wysokość 15 m. Posiada silnie rozgałęzione pędy i płytki system korzeniowy. Kora ma kolor szarobrązowy, liście są niewielkie i ciemnozielone, a owoce niepozorne. Kwiaty są drobne w kolorze żółtozielonym. Klon polny występuje w Europie, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. Często występuje w Polsce, w dolinie Wisły, na Dolnym i Górnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Kujawach. Popularny jest także na Podgórzu Karpackim (obszar między Beskidem a Podkarpaciem).

Klon polny - odmiany

Znanych jest ponad 30 odmian klonu polnego. W tym takie jak: „Nanum”, „Elsrijk”, „Schwerinii”, „Carnival”, „Royal Ruby”.

Odmiana „Nanum” posiada gęstą, kulistą koronę i wyrasta do 2-5 m. Dość duże liście przybierają latem soczysty, zielony kolor. Jesienią zmieniają barwę na złocistożółtą. Odporny na zanieczyszczenia powietrza i suszę.

„Elsrijk” osiąga wysokość do 12 m, z czasem nabiera kulistego pokroju. Jesienią ciemnozielone liście zmieniają swój kolor na żółty i pomarańczowy. Odporny jest na niesprzyjające warunki i silny wiatr.

„Schwerinii” to odmiana nieczęsto spotykana w Polsce. Korona drzewa jest owalna, a liście występują licznie. Liście mają okrągły kształt i soczyście zielony odcień.

„Carnival” to karłowata odmiana, osiąga tylko około 3 m wysokości. Ma piękne i duże liście o różowawym kolorze.

Odmiana „Royal Ruby” rośnie szybko i dorasta do wysokości 5 m. Wiosną pojawiają się czerwonopurpurowe pędy i liście, w maju zaobserwować można żółte kwiaty. Odmiana jest odporna na szkodniki i choroby.

Klon polny - uprawa, wymagania, pielęgnacja

Klon polny nie jest bardzo wymagający. Znosi niesprzyjające warunki, jak wysokie temperatury, susza, mróz, zanieczyszczenia powietrza. Nie jest podatny na choroby i szkodniki. Nie wymaga zabezpieczenia na zimę.

Drzewo preferuje miejsca słoneczne do delikatnie zacienionych. Najlepsze podłoże dla klonu polnego to żyzna, umiarkowanie wilgotna i lekko zasadowa gleba. Radzi sobie również na suchym i kwaśnym podłożu. Roślina nie akceptuje tylko bardzo mokrego podłoża i całkowicie zacienionego miejsca.
Wymaga regularnego podlewania, dotyczy to szczególnie młodych okazów. Nie wymaga nawożenia. Bardzo dobrze znosi mocne cięcia i formowanie w dowolny kształt.

Klon polny - zastosowanie, sadzenie

Klon polny zaleca się sadzić w terminie od marca do kwietnia lub od sierpnia do listopada. Okres kwitnienia przypada na kwiecień. Owoce pojawiają się we wrześniu.

Roślina ta nadaje się zarówno do dużych ogrodów, gdzie stanowią ochronę przed zimnym i porywistym wiatrem, jak i do parków i obszarów miejskich (ulice, osiedla). Można z niego stworzyć żywopłot, ponieważ bardzo dobrze znosi przycinanie, które pozwala drzewu ładnie się rozkrzewić. Nadaje się do obsadzania wąskich ulic i obszarów przemysłowych.

Ze względu na swoją twardość, odporność i sprężystość jest bardzo cenione w tokarstwie i stolarstwie.

pixel