Karagana

( ilość produktów: 2 )

Karagana syberyjska jest rośliną, która pochodzi z zimnych stron Azji, z Rosji oraz Mandżurii, co sprawia, że jest niezwykle odporna na niższe temperatury i idealnie sprawdza się w uprawi na terenie Polski i naszego środkowoeuropejskiego klimatu. Znana jest ze swojej potocznej nazwy – grochodrzewo oraz żółta akacja. Grupa roślin, do której należy karagana to krzewy liściaste, żywopłotowe oraz ozdobne. Jest to roślina, która nie wymaga szczególnych warunków i opieki. Do tego dostępnych jest wiele interesujących i różnorodnych odmian. Osiąga do 6 m wysokości, a jej kora ma kolor szarozielonkawy. Natomiast kwiaty motylkowe są żółte i stojące pojedynczo lub rosnące w pęczkach po 2-4 kwiatki. Roślina kwitnie w połowie maja, natomiast owoce dojrzewają w sierpniu. Jej owoce mają postać pięciocentymetrowych strąków, które pękając wyrzuca nasiona, które zachowują zdolność do kiełkowania nawet do 3 lat. Co ciekawe świeże strąki tej rośliny są jadalne i mogą być alternatywą dla fasolki szparagowej, a nawet funkcjonować jako jadalne kwiaty do ozdabiania wykwintnych dań. Można ją stosować także jako roślinę poprawiającą jakość gleby, z tego względu, że Karagana pochłania azot z powietrza, co użyźnia glebę i poprawia jakość powietrza, a rozbudowany system korzeniowy zapobiega erozji. Jest to również roślina nektarodajna i miododajna, gdyż żółte kwiaty przyciągają pszczoły. 

Karagana - wymagania, uprawa i pielęgnacja

Jak zostało wspomniane powyżej, Karagana jest rośliną odporną na chłody, ale także dobrze rośnie w warunkach miejskich i dobrze znosi suszę. Aby rosła prawidłowo , potrzebuje dużej ilości słońca oraz gleby średnio suchej, lepiej unikać natomiast unikać gleb podmokłych i zbyt zwięzłych. Karagana jest rośliną niezwykle łatwą do uprawy i pielęgnacji. Dobrze znosi cięcie, a co ciekawe można hodować ją w formie drzewka bonsai. Najlepiej cięcie rozpocząć zaraz po przekwitnięciu karagany. Rozmnażanie natomiast przeprowadza się z siewu nasion, który następuje jesienią, albo po prostu z sadzonek poprzez szczepienie czy okulizację. Jednak najczęściej w sklepach sadzonki karagany to właśnie te szczepione.

Odmiany

Do najpopularniejszych odmian karagany należą:
Lorbergii – niska, dorastająca do 3 m wysokości, charakteryzuje się wąskimi liśćmi i często wykorzystywana do projektowania żywopłotów.
Pendula – odmiana ozdobna, ze zwisającymi gałązkami, które tworzą kształt parasola
Walker – roślina charakteryzuje się pędami pełzającymi po ziemi i podobnie do powyższej odmiany, pędy te tworzą kształt przypominający parasol.
Inne nazwy, pod którymi znana jest Karagana to: Caragana fruticosa (Pall.) Besser, Caragana sibirica Medik., Robinia altagana var. fruticosa Pall., Robinia caragana L.

Zastosowanie

Jest to znana roślina, która często jest sadzona przed szkołami, na skwerach czy przed urzędami. Karagana może stanowić również wspaniałe rozwiązanie do zasadzenie i pielęgnowania na amatorskich działkach. Jej rozłożysta korona może stanowić skuteczny wiatrochron i parasol chroniący przed słońcem i deszczem.

 

 

pixel