Grab

( ilość produktów: 2 )

Grab sadzonki wymagania zastosowanie

Grab jest gatunkiem drzewa liściastego. Należy do rodziny brzozowatych. Wywodzi się z Euroazji, a jego zasięg obejmuje Europę, Azję Południowo-Wschodnią oraz Amerykę Północną. W Polsce jest bardzo popularny. Rzadko można go spotkać jedynie w wysokich partiach gór.

Grab - charakterystyka

Grab to wysokie drzewo o gęstej, szerokiej koronie, o jajowatym pokroju. Osiąga 20-30 m wysokości. Bardzo często tworzy kilka pni, które skręcają się spiralnie. Kora gładka, popielatoszara, z miejscowo pojawiającymi się smugami. Drewno jest bardzo twarde (stąd często nazywane jest „żelaznym drzewem”). Liście są eliptyczne, ostro zakończone, z podwójnie piłkowanymi brzegami. Nerwy liściowe są delikatnie owłosione. Młode listki zwinięte w „harmonijkę” również są delikatnie owłosione. Latem przybierają ciemnozieloną barwę, jesienią przebarwiają się na intensywnie żółty, żeby zbrązowieć i pozostać na drzewie całą zimę, aż do wiosny. Grab jest rośliną jednopienną, o kwiatach rozdzielnopłciowych, zakwitającą w maju i czerwcu. Pąki kwiatowe są znacznie większe od pąków liściowych. Kwiaty żeńskie to niepozornie luźno zwisające kłosy, natomiast kwiaty męskie to żółte kotki. Owocem są jednonasienne orzeszki, przymocowane do trójklapowego skrzydełka, które służy do unoszenia nasionka przez wiatr. Orzeszki ze skrzydełkami umieszczone są w kępkach na gałęziach. Niedojrzałe mają zielony kolor, po dojrzeniu przebarwiają się na brąz. Dojrzewają od września do października.

Grab - odmiany

  •  „Fastigiata” – o stożkowatym pokroju,
  •  „Columnaris” – o szeroko kolumnowym pokroju,
  •  „Quercifolia” – wąskie, powcinane liście, w różnych kształtach.

Grab - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Grab łatwo rozmnaża się z odrostów korzeniowych i sadzonek. Nasze drzewo nie ma skomplikowanych wymagań uprawowych. Ma szeroki zakres akceptacji wilgotności gleby. Najbardziej upodobał sobie gleby świeże i żyzne, o odczynie zasadowym. Jednak akceptuje również ziemie wapienne, suche oraz gliniasto-piaszczyste. Dobrze poradzi sobie w zacienionym miejscu. Toleruje susze i zalewanie przez krótki okres, ale dłuższy czas w takich warunkach może doprowadzić do śmierci drzewa. Młode egzemplarze nie wymagają nawożenia. Starsze dokarmiaj nawozem wieloskładnikowym raz do roku. Polepszy to wzrost i zdrowotność.
Jest silnie wytrzymały na mróz. Bardzo dobrze znosi cięcie. Bez problemu stworzysz przeróżne figury.

Grab - zastosowanie

Grab najczęściej możesz spotkać w lesie mieszanym i w większości parków w Polsce. Ponieważ lubi cięcie, spełnia się jako element wysokiego żywopłotu. W związku z wytwarzaniem odrostów korzeniowych u silnie ciętych drzew, żywopłoty same się zagęszczają. Zaschnięte liście wiszą na żywopłocie prawie do wiosny, co sprawia, że przez całą zimę możesz cieszyć się skuteczną ochroną przed ciekawskimi spojrzeniami. W dawnych czasach jego twarde i ciężkie drewno wykorzystywane było do tworzenia kół młynarskich i narzędzi. Obecnie jest elementem między innymi fortepianów, pianin i uchwytów do narzędzi. Drewno grabowe jest najbardziej kalorycznym materiałem opałowym.

pixel