Dąb

( ilość produktów: 3 )

dąb wymagania zastosowanie sadzenie uprawa odmiany

Dąb to król polskich drzew. Wielki i majestatyczny, stanowi ozdobę niejednego lasu i zagajnika. Dowiedz się w jakich odmianach występują dęby i jakie warunki trzeba spełnić, by móc cieszyć się ich obecnością niedaleko domu. Dąb to rodzaj drzewa (również krzewu - ale znacznie rzadziej) z rodziny bukowatych. Występuje na półkuli północnej, w tym, w Polsce. Dąb charakteryzuje się przede wszystkim długowiecznością - żyje kilkaset, a niekiedy nawet tysiąc lat. Większość z nas pamięta ze szkoły pomnik przyrody, jaki stanowi dąb Bartek. Ze względu na długi wiek życia drzewa, dęby często sadzone są jako rośliny pamiątkowe, z okazji rozmaitych rocznic i uroczystości. Warto dodać, że stare okazy dębów często czczone były jako pomniki słowiańskich bóstw.

Dąb - odmiany

Na świecie istnieje około 600 gatunków dębu, jednak w Polsce występuje ich zaledwie kilka. To między innymi dąb czerwony, dąb burgundzki, czy dąb omszony. Jednak najbardziej powszechnym, rodzajem dębu jest dąb szypułkowy. Nazwa drzewa pochodzi od długich i bardzo charakterystycznych szypułek, na których wiszą żołędzie. Warto zauważyć, że natknąć można się również na mieszańce różnych odmian. Większość z nas bez problemu rozpoznaje dąb w parku czy lesie - nawet jeśli omijaliśmy w szkole lekcje biologii. To potężne, majestatyczne drzewo, które rośnie do około trzydziestu, czterdziestu, a czasami nawet pięćdziesięciu metrów. Jego konary są niezwykle grube, a korona - imponująca. Dąb przestaje rosnąć między 100., a 200. rokiem życia, ciągle jednak przyrasta na grubość.

Zastosowanie

Drzewo dębu jest niezwykle cenionym surowcem, zwłaszcza w branży meblarskiej. Popularne są klepki podłogowe wykonane z tego drzewa, ale i regały, stoły, łóżka czy szafy. Drewno dębu - tak zwana dębina - posiada garbniki, które reagują z większością farb i środków chemicznych, co sprawia, że są podatne na malowanie i stylizację. Dębowe beczki bardzo dobrze nadają się zaś do leżakowania alkoholu. Warto wspomnieć, że w dawnych czasach dębina służyła Słowianom między innymi do produkcji talizmanów.

Uprawa i pielęgnacja

Wielu z nas marzy o dębach w przydomowym ogródku. Czy sadzenie dębów jest proste, a ich wymagania - rzeczywiście niewielkie? Musimy pamiętać o tym, że dąb to potężne drzewo o rozległych korzeniach: musi mieć więc wiele miejsca. Dąb jest też rośliną światłolubną, więc musimy zapewnić mu dużo nasłonecznienia. Częsty w Polsce dąb szypułkowy potrzebuje również bardzo żyznej gleby. Na suchym podłożu lepiej poradzi sobie dąb bezszypułkowy. Młode drzewa muszą być regularnie podlewane - aż do jesiennych deszczów. W dołek, który wykopujemy, aby posadzić drzewo, warto dodać trochę kompostu; roczne i dwuletnie rośliny powinny być także nawożone solami mineralnymi - raz lub dwa razy w czasie wiosny. Dęby nie przepadają też za zmianą miejsca pobytu - można przenosić jedynie młode okazy, gdyż starsze wytworzyły już rozbudowany system palowy. Dąb jest zatem drzewem kapryśnym - jeśli jednak mamy warunki i o niego zadbamy, stanie się prawdziwą wizytówką naszego ogrodu.

pixel