Brzoza

( ilość produktów: 10 )

Brzoza odmiany sadzonki sadzenie

Brzozy (Betula) to krzewy i drzewa o lekkiej i zwiewnej koronie występujące w stanie dzikim w strefach umiarkowanej, borealnej i arktycznej Europy, Azji i Ameryki Północnej. W zależności od źródła wyróżnia się średnio 30-60 gatunków. Należą do rodziny brzozowatych. Liście brzozy osiągają długość do 10 cm, są zielone, przebarwiają się na atrakcyjny, żółto-złocisty kolor jesienią i opadają zimą. Brzoza kwitnie od kwietnia do maja kwiatami zebranymi w kotki. Owoce, drobne orzeszki z dwoma błonkowatymi skrzydełkami, dojrzewają zazwyczaj w lipcu bądź na początku września.

Brzoza – odmiany

Najpowszechniejszym gatunkiem tej rośliny jest brzoza brodawkowata (Betula pendula), charakteryzująca się dużym rozmiarem (do 25 m wysokości), ażurową koroną, przewieszających się pędach i smukłym pniu pokrytym białą korowiną. Posiada karłowate odmiany „Youngii” osiągającą 4 m oraz „Gracilis” o rozmiarze maksymalnie 3-5 m. Krzaczasta odmiana „Trost’s Dwarf” posiada mocno powcinane liście (przypominające klon palmowy). Innym, również popularnym gatunkiem jest brzoza pożyteczna (Betula utilis). Jej niewielka odmiana „Long Trunk” odznacza się parasolowatą, zwisającą koroną. Rzadziej uprawiane są także brzozy czarne (Betula nigra), niskie (Betula humilis) i karłowate (Betula nana).

Brzoza – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Brzozy preferują stanowiska słoneczne. Nie są wymagające pod względem gleby – rosną zazwyczaj na gorszych, piaszczystych podłożach, a także na północnej granicy lasu. Aby zapewnić im optymalny wzrost, gleba powinna być jednak żyzna, lekko kwaśna i umiarkowanie wilgotna. Gatunki krzewiaste wolą natomiast wilgotne podłoża lepszej jakości. Brzozy tworzą płytki system korzeniowy, przez co źle znoszą przesadzanie – dlatego należy sadzić je od razu w docelowym miejscu. Nie muszą być przycinane, kiedy jednak jest to konieczne od strony wizualnej, należy robić to pod koniec zimy, bądź latem. Podlewanie jest konieczne jedynie w przypadku młodych okazów, szczególnie latem. Brzozy są chętnie atakowane przez mszyce, warto więc regularnie kontrolować ich ulistnienie.

Brzoza – sadzenie

Najlepszym okresem na sadzenie brzóz jest jesień (od października do pierwszych mrozów). W przypadku tych roślin konieczne jest dodanie podpory, gdyż ukorzeniają się one bardzo blisko powierzchni. Po posadzeniu zasypujemy sadzonkę świeżą ziemią, udeptujemy i obficie podlewamy. Chcąc posadzić obok siebie więcej niż jeden okaz tego gatunku, pamiętajmy, aby zachować 1, 5-2-metrowy odstęp.

Brzoza – zastosowanie

Najpowszechniejszym zastosowaniem brzozy są nasadzenia leśne (często jako tzw. przedplon przy zalesianiu). Zaledwie kilkanaście gatunków o białej korze wykorzystuje się jako rośliny ozdobne. Brzozy są jednak bardzo różnorodne i można użyć ich w naprawdę wielu miejscach. Wysokie odmiany efektownie prezentują się w grupach, te niższe i szczepione na pniu warto zasadzić pojedynczo na rabatach bądź na tle trawnika. Brzozę karłowatą stosuje się jako roślinę okrywową, ponadto ten gatunek doskonale rośnie w pobliżu zbiorników wodnych.

pixel