Malwa
Malwa (Althaea rosea) to roślina, która należy do rodzin ślazowatych obejmująca około 60 gatunków. Malwy naturalnie występują w rejonie basenu Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiane są jako rośliny dwuletnie, które pięknie i licznie kwitną w drugim roku. Początkowo rozwijają się tylko liście rośliny zebrane w niską rozetę. W kolejnym roku pojawia się sztywna, szorstko owłosiona, gruba i wysoka łodyga. Liście malwy mają kształt sercowaty, są ciemnozielone i mogą osiągać nawet 25-30 cm średnicy. Malwy kwitną długo, od końca czerwca aż do października. Ich kwiaty mogą być pełne, półpełne lub pojedyncze. Owocem malwy jest dwukomorowa rozłupka, jej nasiona są okrągłe w brązowym kolorze.
Malwa - odmiany
W ogrodach spotyka się rozmaite odmian malw. Występują w wielu różnych kolorach, mogą być białe, kremowe, żółte, łososiowe, pomarańczowe, różowe, czerwone, bordowe, fioletowe oraz prawie czarne. Najbardziej popularnymi na świecie odmianami są: malwa różowa ogrodowa (Alcea rosea), malwa figolistna (Alcea ficifolia), malwa pomarszczona (Alcea rugosa) oraz malwa blada (Alcea pallida). Malwa różowa występuje w klimacie polskim, natomiast malwa figolistna króluje naturalnie w tropikalnych klimatach Azji Zachodniej i Europy Południowej. Pochodząca z Rosji Alcea rugosa występuje głównie w kolorze żółtym, a malwa blada ma piękny, delikatny odcień fioletu.
W Polsce najpopularniejszą jest Alcea rosea. Wbrew swojej nazwie przybiera ona różne kolory. Ma dłoniaste, szorstkie liście. Biorąc pod uwagę budowy kwiatów malwa ogrodowa dzieli się na następujące grupy:
- malwa 'Fimbriata flore pleno', której liście wydają się być lekko postrzępione, a kwiaty są półpełne i rzadko osadzone na łodydze,
- malwa szkocka, czyli roślina o półkulistych kwiatach i łodydze sięgającej ponad 2 metry,
- malwa wielka pełna o pięknych, pełnych kwiatach i łodygach o wysokości nawet 3 metrów
- malwa chaters o charakterystycznym zwartym kwiatostanie i stosunkowo niewielkiej wysokości.
Ciekawymi okazami malwy różowej jest charakteryzująca się dużymi, pełnymi, czerwonymi kwiatami odmiana „Budapeszt” a także odmiana „Creme de Cassis” z kwiatostanem zmiennym. Znana jest też malwa łososiowa „Spring Celebrities Apricot” oraz purpurowa „Double Purple”.
Malwa- uprawa, wymagania, pielęgnacja
Dla malw należy najlepiej wybrać stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Malwy doskonale rosną na glebach żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe. Rośliny te lubią podłoże stale lekko wilgotne. Przesuszenie może doprowadzić do choroby, tak zwanej rdzy. Z kolei zaś nadmiar wilgoci w glebie powoduje gnicie malw i rozwój chorób grzybowych. W okresie pojawienia się kwiatów, ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Pobudza to roślinę do wydawania nowych kwiatów oraz przedłuża jej żywotność. Warto pozostawić pędy malwy, z których można zebrać nasiona. Trzeba wiedzieć, że malwy bardzo łatwo się ze sobą krzyżują, zatem z własnych nasion raczej nie otrzymamy roślin identycznych.
Malwa - zastosowanie i sadzenie
Malwy idealnie nadają się do uprawy w ogrodach wiejskich, rustykalnych, romantycznych oraz naturalistycznych. Najpiękniej wyglądają posadzone w grupach, wzdłuż muru, płotu, a także przy ścianie budynku. Dobrze prezentują się z floksami, jeżówkami, kosmosami oraz liliowcami. Malwy można też posadzić z tyłu rabat. Świeżo posadzone malwy należy okryć na zimę. Sadzonki możemy także przez zimę przechować i wysadzić je do gruntu na wiosnę. Warto wiedzieć, że wśród malw znajdują się również gatunki jednoroczne, które wysiewając wiosną, będą kwitły od lipca do września jeszcze w tym samym roku.

Malwa różowa Chater's Double Purple Alcea rosea
