Świerk Brewera

( ilość produktów: 1 )

Świerk brewera sadzonki uprawa sadzenie

Świerk Brewera (Picea breweriana) jest gatunkiem unikatowym dla gór Siskiyou oraz masywu Shasta na granicy Oregonu i Kalifornii (Stany Zjednoczone). Rośnie na wysokości 1000-2300 m n. p.m. Należy do rodziny sosnowatych, dorasta 35 m wysokości (w Polsce maksymalnie do 10 m) i charakteryzuje się płaczącą sylwetką, co stanowi przystosowanie do śnieżnych zim (zapobiega zaleganiu śniegu na gałęziach). Igły tej sosny osiągają 1, 5-3 cm długości, z wierzchu mają kolor ciemnozielony (błyszczący, z czasem matowiejący), a od spodu widać wyraźnie dwa białe paski. Szyszki mają kształt cylindryczny, mierzą 10-12 cm długości i są jasnobrązowe.

Świerk Brewera – odmiany

Miniaturową odmianą tej rośliny jest „Kohout’s Dwarf” odkryta przez Jorga Kohouta. W wieku 10 lat osiąga zaledwie 50 cm wysokości i 30 cm szerokości. Przybiera kształt lekko spłaszczonej kulki. Popularna jest również odmiana o nazwie „Pendula”.

Świerk Brewera – uprawa, wymagania, pielęgnacja

To drzewko jest doskonale przystosowane do polskich warunków klimatycznych. Preferuje stanowiska osłonięte od wiatru, słoneczne bądź półcieniste oraz gliniasto-piaszczystą, próchniczą, lekko wilgotną glebę o kwaśnym odczynie pH. Świerk Brewera nie jest kapryśny. Jest mrozoodporny, jednak dla pewności młode okazy warto okrywać zimą. Nie straszna jest mu susza czy zanieczyszczenie powietrza. Przycinanie rośliny jest całkowicie zbędne. Roślinę tą podlewamy regularnie aż do osiągnięcia przez nią wieku 2-3 lat, wtedy bowiem wykształca solidny system korzeniowy.

Świerk Brewera – sadzenie

Jeżeli nasz świerk Brewera znajduje się w pojemniku, możemy go sadzić niemal przez cały rok, wyłączając okresy susz i mrozów. Rośliny z bryłą korzeniową sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Wyszukujemy odpowiednie stanowisko zgodnie z wymaganiami uprawowymi. Wykopujemy dołek 1, 5 raza większy od bryły, którą w tym samym czasie namaczamy. Roślinę oczyszczamy z suchych i uszkodzonych pędów, po czym możemy umieścić ją w dołku i przysypać ziemią. Udeptujemy grunt i solidnie podlewamy. Podlewanie powtarzamy regularnie aż do pojawienia się pierwszych przymrozków – dobrze nawodniona roślina łatwiej przetrwa zimę. Wyściółkowanie podłoża korą zapobiegnie zachwaszczeniu naszego świerku i odparowywaniu wody, a ponadto zapewni mu odpowiedni odczyn pH.

Świerk Brewera – zastosowanie

Świerk Brewera jest powszechnie sadzony w parkach, ogrodach i arboretach. Nadaje się przede wszystkim na nasadzenie pojedyncze, wymaga wyeksponowanego miejsca i dużo przestrzeni wokół. Jako tło dla tej rośliny można wykorzystać trawnik bądź polanę z innymi iglakami. Prezentuje się efektownie w ogrodach naturalistycznych. Dobrze komponuje się z gatunkami takimi jak buk pospolity, kalina angielska, leszczyna pospolita, cis pośredni, sosna limba i sosna czarna. Świerk ten można również łączyć z kolorowymi krzewami (przede wszystkim berberysami, dereniem białym, świerkiem kłującym lub jałowcem sabińskim) oraz kwiatami (hortensje bukietowe, liatry kłosowe, anafalisy perłowe).

pixel