Metasekwoja

( ilość produktów: 1 )

metasekwoja wymagania pielęgnacja sadzenie

Rodzaj metasekwoi (Metasequoia) obejmuje jeden gatunek żyjący współcześnie – metasekwoję chińską (Metasequoia glyptostroboides). Z tą rośliną wiąże się ciekawa historia. Otóż aż do roku 1941 uważana była za gatunek wymarły. W tym czasie odnaleziono w Chinach jeden okaz, zebrano nasiona i rozdzielono je do 76 instytucji, w krótkim czasie uzyskując około tysiąc sztuk metasekwoi. Należy do rodziny cyprysowatych i w naturze występuje na zaledwie około 800 kilometrach kwadratowych na pograniczu prowincji Syczuan, Hunan i Hubei. Roślina ta jest długowieczna (prawdopodobnie dożywa nawet 2000 lat), maksymalnie osiąga 50 m wysokości i 2, 5 m średnicy pnia. Igły metasekwoi dorastają 1-3 cm długości, są początkowo trawiastozielone, następnie ciemniejsze, a jesienią przebarwiają się na żółto-, łososiowo- lub rubinowoczerwono, po czym opadają przy pierwszych przymrozkach.

Metasekwoja – odmiany

Otrzymano wiele dekoracyjnych odmian metasekwoi. Jedną z nich jest „White Spot”, charakteryzująca się częścią białych bądź biało nakrapianych igieł. „Waasland” posiada efektowną, łuszczącą się korę, „Jack Frost” – igły z jasnokremowym paskiem, a „Spring Cream” – której młode przyrosty są barwy kremowej, po czym przebarwiają się na zielono. Najstarszą odmianą metasekwoi jest „National” otrzymana 1958 roku w Stanach Zjednoczonych. „Goldrush” pochodzi z Japonii i cechuje się żółtym zabarwieniem igieł. „Fastigiata” ma pokrój stożkowaty, a „Moerheim” i „Vada” – piramidalny.

Metasekwoja – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Metasekwoja preferuje gleby żyzne, wilgotne lub podmokłe, lekkie, najlepiej o kwaśnym odczynie pH. Jest w stanie przetrwać na suchym i zasadowym podłożu, jednakże rośnie wtedy bardzo wolno. Najlepiej radzi sobie na glebach bagiennych, powstałych z torfowisk niskich. Lubi stanowiska słoneczne, znosi jednak słabe ocienienie. Jest odporna wobec chorób, szkodników i zanieczyszczeń powietrza. Młode okazy mogą bywać wrażliwe na niskie temperatury (można okrywać je agrowłókniną przez około 2-3 lata). Nawożenie metasekwoi nawozem dla iglaków przeprowadzamy wiosną.

Metasekwoja – sadzenie

Przede wszystkim ważne jest wybranie odpowiedniej lokalizacji dla metasekwoi, spełniającej jej wymagania. Należy pamiętać, że roślina ta potrafi osiągać bardzo duże rozmiary. Jeżeli chcemy posadzić więcej okazów tego gatunku, odstępy pomiędzy nimi powinny wynosić 3-5 m. Przed posadzeniem należy solidnie namoczyć bryłę korzeniową. Warto uformować zagłębienie wokół rośliny, które pozwoli na gromadzenie się wody w trakcie podlewania.

Metasekwoja – zastosowanie

W Polsce metasekwoje spotykane są przede wszystkim w ogrodach botanicznych i arboretach. Ta roślina najbardziej dekoracyjna staje się jesienią, gdy jej igły przebarwiają się na czerwono-brązowo o złocistym odcieniu. Dobrze prezentuje się jako soliter w parkach bądź przestrzennych ogrodach, najlepiej w pobliżu zbiorników wodnych. Ponieważ drzewa te rozwijają płytki i bardzo rozległy system korzeniowy, nie nadają się do sadzenia w otoczeniu ogrodzeń i budynków.

pixel