Jodła Frasera

( ilość produktów: 1 )

jodła frasera odmiany uprawa pielęgnacja sadzonki drzewko_bożonarodzeniowe

Jodła Frasera (Abies fraseri (Pursh) Poir.) to drzewo będące wizytówką parku narodowego Great Smoky Mountains, należące do rodziny sosnowatych. Nazwę gatunkową nadano jej w 1817 roku na cześć Johna Frasera. Pochodzi z południowo-wschodniej części Ameryki Północnej, na terenie Karoliny Północnej, Tennessee i Wirginii. Dorasta 20-25 m wysokości i charakteryzuje się stożkowatą, wąską sylwetką. Jej igły osiągają 2 cm długości, będąc z jednej strony ciemnozielone, a z drugiej – z szerokimi, srebrzystoszarymi paskami. Szyszki jodły Frasera są ciemnopurpurowe z jasnobrązowymi, długimi, odwiniętymi łuskami wspierającymi i dorastają 5, 5 cm długości. Roślina ta przypomina jodłę balsamiczną, jednak w przeciwieństwie do niej rośnie szybciej i jest nieco odporniejsza.

 

Jodła Frasera – odmiany

Jodłę Frasera nabywamy przede wszystkim w formie podstawowej. Istnieje jednak kilka charakterystycznych jej odmian. Jedną z nich jest „Pyramidalis” – odmiana o kolumnowym pokroju dorastająca 15 m wysokości. Odznacza się ona lekko skręconymi liśćmi.

 

Jodła Frasera – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Jodły Frasera preferują zdecydowanie stanowiska słoneczne lub półcieniste. Gleba pod ich uprawę powinna być wilgotna, gliniasta, dobrze zdrenowana, o odczynie lekko kwaśnym (pH 4-6, 5). Roślina ta jest całkowicie odporna na niskie temperatury, znosi również przejściowe okresy suszy. Chociaż wykazuje tolerancję na zanieczyszczenie powietrza, zdarza jej się chorować i schnąć z tego powodu. Można ją formować i przycinać bez żadnych obaw. Nawożenie jodły Frasera przeprowadzamy w okresie od marca do końca lipca, a najlepiej w momencie, kiedy na drzewie pojawiają się młode igły. Mimo wszystko nie należy do roślin wymagających pielęgnacyjnie.

 

Jodła Frasera – sadzenie

Jodłę Frasera najlepiej sadzić wczesną wiosną (marzec-maj) bądź jesienią (sierpień-październik). Warto przygotować specjalną glebę – potrzebujemy do tego świeżej ziemi i torfu. Składniki te mieszamy w proporcji 1:1. Po wyborze stanowiska spełniającego wymagania rośliny wykopujemy dołek o głębokości 40-50 cm i szerokości 40-50 cm, wzruszając glebę na ścianach i dnie dołka. Do środka wsypujemy pierwszą warstwę wcześniej przygotowanej mieszanki. Namaczamy bryłę korzeniową przez 15-30 minut, usuwamy również wszystkie uschnięte bądź uszkodzone fragmenty rośliny. Umieszczamy bryłę w dołku na tyle głęboko, aby szyjka korzeniowa znajdowała się na poziomie gruntu. Dosypujemy mieszankę mniej więcej do połowy wysokości bryły, aby korzenie miały duży zasób składników odżywczych, dla oszczędności zasypujemy całkowicie zwykłą ziemią wykopaną z ogrodu. Na brzegach usypanego dołka warto uformować misę z ziemi, która uniemożliwi wodzie „uciekanie” na boki, dostarczając ją do korzeni. Obficie podlewamy świeżo zasadzoną roślinę i usypujemy warstwę kory o wysokości 5 cm, która ograniczy wzrost chwastów i zapobiegnie utracie wilgoci z podłoża.

 

Jodła Frasera – idealne drzewko bożonarodzeniowe

Jodła Frasera jest spotykana w parkach i arboretach. W Europie wykorzystuje się jako drzewko bożonarodzeniowe. Nadaje się również na żywopłoty i szpalery. Polecana jest do nasadzeń pojedynczych, ale dobrze prezentuje się także w towarzystwie różnobarwnych roślin (takich jak klony, lipy, sosny czy jesiony). Ponieważ jodła Frasera lubi wilgoć, warto posadzić ją w pobliżu zbiornika wodnego.

pixel