Cedr

( ilość produktów: 5 )

cedr drzewa iglaste i krzewy

Cedr to przepiękne i okazałe drzewo iglaste, które w jednym miejscu potrafi rosnąć przez nieprawdopodobną ilość czasu. Ich gałązki są gęsto obrośnięte przez piękne igły, które występują w różnych barwach. Mimo że cedr jest drzewem iglastym, to jego prezentacja nie przypomina kształtu typowej, znanej każdemu choinki. Zasadzony w ogrodzie stanowi całoroczną dekorację, a jego igły pozostają zielone przez cały rok. Roślina idealnie sprawdza się w upalne lato, kiedy jej korona daje upragniony cień. Cedr posiada też dekoracyjne szyszki, które świetnie komponują się z igłami drzewa, stanowiąc urocze uzupełnienie całej rośliny.

Wiecznie zielona magia cedru

Przyjmuje się, że ojczyzną cedru są obrzeża basenu Morza Śródziemnego, obecnie zaś drzewa iglaste w stanie naturalnym można spotkać porastające lasy niemal całej Europy. Cedry są cenione głównie z uwagi na cenne drewno, które posiadają. To właśnie z niego zbudowano w X w. p. n. e. Świątynię Jerozolimską i Świątynię Artemidy w Efezie w VI w. p. n. e., która uznana jest za jeden z siedmiu cudów świata. Drewno cedrowe jest niesamowicie lekkie, a przy tym wyjątkowo trwałe, dlatego do tej pory z powodzeniem wykorzystywane jest w przemyśle stolarskim. Ze względu na wysoką eksploatację drewna, cedry w niektórych krajach są rośliną chronioną. Drzewa iglaste są wysokimi roślinami, które potrafią osiągać nawet 20 metrów. Początkowo kształt ich korony przypomina stożek, później jednak przyjmuje ona inną formę – jej gałęzie układają się poziomo, tworząc szeroki dach. Igły bardzo gęsto obrastają gałęzie cedrów, przez co cała roślina posiada bardzo bujną i okazałą formę. Występują najczęściej w ciemnozielonym kolorze, choć zdarza się, że posiadają srebrzystą bądź siną poświatę. Poza tym igły zachowują swój kolor przez cały rok, są przy tym sztywne i kujące. Drzewa iglaste obradzają też w szyszki, które mają eliptyczny, wyprostowany kształt, a za młodu ich kolor jest nieco niebieski. Silne i potężne drzewa bardzo często są sadzone w ogrodach i wykorzystywane jako solitery – idealnie osłaniają przed słońcem w czasie upalnego lata.

Górskie drzewa iglaste w nizinnych ogrodach

Cedry są typowo górskimi drzewami, ponieważ w stanie naturalnym można spotkać je jako element właśnie takiego krajobrazu. Mimo to można sadzić je w przydomowych ogrodach, gdzie przy odrobinie troski urosną piękne i okazałe.

  • Uprawa i pielęgnacja

Z uwagi na to, że cedry najczęściej porastają górskie, trudno dostępne tereny, są roślinami niewymagającymi i potrafiącymi radzić sobie w każdych warunkach. Szukając dla nich miejsca w ogrodzie, warto zadbać o stanowisko zaciszne i słoneczne, które wpłynie na piękny kolor igieł. Dla drzew iglastych rodzaj gleby jest całkowicie nieistotny, poradzą sobie zarówno na ziemi piaszczystej jak i gliniastej. Ważne jest, aby była umiarkowanie wilgotna i dość przepuszczalna, o obojętnym odczynie, choć lekko kwaśny lub zasadowy również im nie zaszkodzi. Młodsze cedry mogą być nieco wrażliwe na mróz, jednak starsze odmiany są na niego całkowicie odporne, przez co żadna temperatura im nie straszna.

pixel