Śniedek
Śniedek, roślina o wspaniałej szacie i ozdoba przyrody. Śniedek to kwiat należący do roślin nasiennych, jego korzenie wyrastają z cebulki, dlatego należy on do grupy szparagowych odmian. Płatki są otulone zielonym pancerzem, natomiast po rozkwitnięciu są one w zależności od odmiany białe, pomarańczowe itd. Jeśli chodzi o odmianę śniedka baldaszkowego to kwiat jest duży, składa się z 6 płatków. Koszyczek kwiatu jest wypełniony krótkimi płatkami, wraz z pyłkiem kwiatowym o kolorze żółtym. Łodyga śniedka ma długość kilkudziesięciu cm, nie jest pokryta liśćmi, liście wyłącznie znajdują się u dolnej części łodygi, połączone są z nią poprzez cebule. Liście tej rośliny są długie, wąskie, przedzielone linią naczyniową na dwie części i nie ma innych linii oprócz tej.
Śniedek - odmiany
Odmiany śniedka istniejące w Polsce:
- śniedek baldaszkowaty,
- śniedek Buchego,
- śniedek cienkolistny,
- śniedek zwisły,
- śniedek górski,
- śniedek pirenejski,
- śniedek arabski,
- śniedek narboński,
- śniedek wiechowaty.
Śniedek jego wymagania, co do gleby i stanowisko
Śniedek wymaga gleby o komforcie typu żyzna, próchnicza oraz przepuszczalna o odczynie pH obojętnym ze średnią wilgotnością. Stanowisko dla tego rodzaju roślin powinno mieć spełnione warunki takie, jak: dużo promieni słonecznych, jasne, z pół-cieniem. Występuje on ze względu na jego wymagania, w takich częściach świata, jak między innymi: kontynent europejski, Afryka, Azja oraz Morze Śródziemne.
Zastosowanie i pielęgnacja
Śniedek to kwiat, który ma swoje specjale przeznaczenie w rabatach, na miejscach łąkowych, w uprawie domowej, jak i bezpośrednio do cięcia do wazonu. Jeśli mamy zamiar pielęgnować ten kwiat, to warto stosować się według instruktażu. Idealnie dopasowana ziemia oraz miejsce, do tego dochodzi również wysiew jesienią. Nie odporne odmiany można sadzić w kwietniu oraz maju, wówczas uzyskamy rozkwit ich od kwietnia aż do września. Funkcje tej rośliny to przede wszystkim dekoracyjne, umożliwiające korzystanie z nich jako kwiaty w ziemi oraz w doniczce i w cięte w wazonie. Wzrost kwiatu może osiągać około 15 cm, zdarzają się większe odmiany uzyskujące wzrost ok. 100 cm. Śniedek wątpliwy również się wyglądem, ma on mniejsze kielichy kwiatu, o kolorze pomarańczowym. Koszyczek kwiatu jest w kolorze zielonym, wraz z zakończeniem, którym jest pyłek. Jego łodyga jest pokryta liśćmi w różnych miejscach, nie tylko przy korzeniach. Górna część kwiatu jest zupełnie wypełniona grupą kwiatów, tworzących koronę. Śniedek wiechowaty zaś ma biały kwiatostan, unosi się wysoko, równo i sztywno na łodydze. Liście wyrastają w różnych częściach łodygi, górna część, to małe białe kwiatki w kształcie trójkątów, dodatkowo mają paki schowane w długim kłączu. Reasumując, śniedek to wspaniałe odmiany, które są warte uwagi, godne podziwu. Wpływają na wygląd ogrodu dekoracyjnie i mogą zagościć w domu, jako ozdoba w wazonie.
