Słonecznica

( ilość produktów: 5 )

słonecznica sadzenie pielęgnacja wymagania uprawa gdzie_kupić

Słonecznica (delosperma) jest to drobna bylina sukulentowa. Należy do rodziny goździkowatych. Znana jest też pod nazwą przypołudnik. Jest to roślina zdobiąca nasze skalne ogródki. Dla słonecznicy charakterystyczne są jej kwiaty, które otwierają się tylko w słoneczne dni, natomiast w pochmurne dni i nocą są zamknięte – jest to tzw. zjawisko wrażliwości na światło.

SŁONECZNICA - OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

Słonecznica jest niewielką rośliną, która dorasta maksymalnie do około 20 centymetrów wysokości. Tworzy ona rozłożyste kępki mogące rozrastać się nawet do około 30 centymetrów szerokości. Liście słonecznicy są wałeczkowate oraz mięsiste. Bardzo gęsto obrastają płożące się pędy. Liście posiadają barwę intensywnie zieloną lub szarozieloną. Okres kwitnienia słonecznicy przypada późną wiosną (maj, czerwiec) i trwa aż do późnej jesieni. W okresie kwitnienia posiadają bardzo dużo kwiatów, które występują na pędach rośliny. Słonecznica kwitnie na różne kolory. W zależności od gatunku kwiaty mają barwę : białą, kremową, żółtą, pomarańczową, czerwoną, różową czy nawet fioletoworóżową.

WYMAGANIA, UPRAWA  I PIELĘGNACJA

Słonecznica nie jest rośliną bardzo wymagającą, dlatego jej uprawa nie jest skomplikowana, można śmiało powiedzieć, że jest wręcz prosta. Jest to sukulent, dlatego najlepiej czuje się w zacisznym i słonecznym stanowisku. Bardzo dobrze znosi upały. Podłoże pod uprawę słonecznicy najlepiej jak jest lekkie i przepuszczalne – dodatek gruboziarnistego piasku i żwiru dobrze się sprawdzi. Gleba najlepsza to taka o odczynie od lekkiego kwaśnego do lekko zasadowego. Słonecznica jest bardzo odporna na suszę, natomiast nie lubi nadmiaru wody ( wręcz bardzo źle go znosi). W klimacie jaki u nas występuje rośliny te rozmnażają się w sposób wegetatywny, czyli poprzez sadzonki pędowe, które bardzo łatwo się ukorzeniają.

NAJPOPULARNIEJSZE ODMIANY SŁONECZNICY

W Polsce uprawia się tylko dwa gatunki słonecznicy:

• Delosperma nubigenum – charakteryzuje się żółtymi kwiatostanami oraz wysokością do maksymalnie 10 centymetrów. Dobrze znosi zimy w naszym klimacie. Przetrzymuje temperaturę nawet do – 20 stopni Celsjusza.
• Delosperma cooperii – charakteryzuje się kwiatami w kolorze fioletoworóżowym oraz wysokością do maksymalnie 10 centymetrów (tak jak delosperma nubigenum). Jest to mniej wytrzymały gatunek na spadki temperatury. Może dojść do jego przemarznięcia już przy około – 8 stopniach Celsjusza. Z tego też powodu należy roślinę przed nadejściem zimy dobrze zabezpieczyć.

 

ZASTOSOWANIE

 

Słonecznica to wprost idealna roślina na posadzenie między kamieniami oraz na skalniakach czy murkach kwiatowych. Pięknie prezentuje się również na rabatach kwiatowych. Jest bardzo odporna na brak wody, dlatego dobrze będzie czuła się na różnego rodzaju skarpach czy kamienistych obrzeżach. Nadaje się również do posadzenia w skrzynkach lub donicach jako ozdoba naszych balkonów czy tarasów. Coraz częściej sadzona w naszych przydomowych ogródkach ze względu na wytrzymałość na suszę oraz piękny i godny podziwu wygląd.

 

pixel