Skrzydlinka

( ilość produktów: 1 )

skrzydlinka zastosowanie sadzenie odmiany morfologia wymagania

Ogród bez roślin jest jak kawa bez mleka. Gdy je zastosujemy w domu, poczujemy, że nie tylko my w nim żyjemy. Tak też jest ze zwierzętami oraz rybkami akwariowymi, które wnoszą życie wraz z ich zakupem. „Mówi się, że człowiek docenia ogród dopiero w pewnym wieku i myślę, że jest w tym trochę prawdy. Ma to chyba związek z wielkim cyklem (…). „ - Jojo Moyes

Skrzydlinka - charakterystyka rośliny, morfologia

Skrzydlinka to roślina ozdobna, która występuje w różnych odmianach. Jej dokłada nazwa brzmi skrzydlinka naprzeciwlistna (Aethionena opositifiola). Jej wygląd prezentuje się następująco: mała spłaszczona kula, liście są zamknięte do wewnątrz, ma ona pędy, kolor rośliny jest oliwkowy, na szczycie pokryta małymi kwiatkami, kwiatki te są w kolorze jasnym fioletowym. Liść ma kolor zielony oliwkowy, który miejscami może być jaśniejszy. Wszystkie listki układają się na sobie, mają grubą warstwę, one są nietypowe, wyglądają oryginalnie. Rozmiar liścia to ko. 1 cm, ma kształt owalny, mały, przypomina płatki migdałowe. Pośrodku liścia jest mało widoczne zagięcie na pół, co u innych liści jest bardzo wyróżnione, jak np. liście dębu. Tu zaś nie ma żadnych linii, nie ma podziału liścia symetrycznie. Kwiat układa się w małe pąki, które rozciągają swoje kwiaty na szerokości, 1 m. Wewnątrz tego kwiatu widoczne jest wgłębienie o żółtawym kolorze, u którego pszczoły mogą zbierać pyłek, by wytworzyć miód, jest to zatem roślina miododajna. Skrzydlinka w czasie rozkwitu pokrywa się małymi delikatnymi kwiatkami, które są jej całą ozdobą.

Wymagania

Skrzydlinka, jak każda inna roślina wymaga odpowiednich warunków do pracy. Najbardziej dogodna dla niej są miejsca, gdzie dochodzą promienie słoneczne. Nie jest tu wymagany cień, ale za to gleba powinna mieć lekką gramaturę. Zalety, jakie powinna mieć gleba, to przepuszczalność oraz powinna być średnio zmineralizowana. Roślina nie boi się mrozów, nie wymaga specjalnej uprawy, dodatków w postaci nawozów. Nawozy mają to do siebie, że przy przelaniu roślina może się spalić. Dlatego warto roślinę jedynie podlewać świeżą, czystą wodą lub woda z akwarium. Woda z akwarium, oczywiście jeśli hodujemy ryby, ma bogate składniki, nie ma aż tak dużo azotanów.

Odmiany 

Pierwsza odmiana jest Aethionema oppositifiolum, skrzydlinka, ma ona jasno- różowe kwiaty, rośnie do wysokości 5 cm. Jednak zajmuje ona nie wiele miejsca, ma ona, małe zapotrzebowanie na warunki, w jakich musi rosnąć. Kolejna odmiana to Aethionema oppositifiolum Alba, która ma delikatne ukwiecenie w kolorze białym. Jej wysokość wynosi max. 10 m. W nazwie występuje jeszcze określenie „naprzeciwlistna”, co daje odpowiedź na tak symetryczne ustawienie jej liści. Liście są nietypowe, układają się na siebie na łodydze. Każdy liść wyrasta z kilkoma innymi, w tym samym miejscu. Dlatego też skalniak ten ma bardzo gęstą strukturę, gdzie nic nie może się do jego wnętrza dostać.

Sadzenie skrzydlinki

Sadzić skrzydlinkę możemy przez cały okres wegetacyjny. Skalniak to miejsca, gdzie są górki, ziemia pokryta w dużej mierze kamieniami, stworzyć je można we własnym zakresie. Jeśli mamy ogród położony przy domu, wystarczy lekko zasypać małe miejsce ziemią, poprzetykać kamieniami, by móc posadzić skrzydlinkę. Skrzydlinka to nic innego, jak piękna roślina pełniąca funkcję dekoracyjną. Jej delikatne ukwiecenie prezentuje swój nienaganny styl. Dodać tu można, że kwiaty mają łagodny i przyjemny zapach.

pixel