Raulia

( ilość produktów: 1 )

raulia

Raulia to górska bylina, zwana srebrnym dywanem ogrodów.

Ze względu na efektowną srebrzystą darń, jaką tworzy, chętnie wybierana jest do ogródków skalnych oraz alpinariów porastając fragmenty między skałami i kamieniami. Raulia południowa należy do rodziny roślin astrowatych i oryginalnie pochodzi z Nowej Zelandii. Tam znalazła właściwe warunki do swojego rozwoju, płożąc się w warunkach górskich w przylegających do gruntu, płaskich darniach o srebrzysto-białym kolorze i wysokości dochodzącej do pięciu centymetrów. W warunkach naturalnych występuje na ogół na występach skalnych, piargach lub piaszczystych gruntach. Jej pędy potrafią się mocno rozgałęziać i zakorzeniać, a biało-filcowate liście raulii osadzone są gęsto i dachówkowato. Darń pokrywa się niepozornymi, żółtymi kwiatami osadzonych w koszyczkach o średnicy od czterech do pięciu centymetrów w okresie od czerwca do sierpnia. Najpopularniejsza odmiana raulii to właśnie raulia południowa (łac. Raoulia australis).

Raulia wymagania

Raulia nie jest niestety jedną z tych wieloletnich bylin, które bez problemów mogą przetrwać trudne warunki panujące w polskich ogrodach, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wymaga stanowiska słonecznego, w glebie suchej i piaszczystej i bardzo źle znosi zawilgocenie oraz większe mrozy. Z tego też względu najlepiej rośnie w ogródkach skalnych posadzona między poszczególnymi kamieniami lub w żwirze, dzięki czemu jej pędy nie dotykają bezpośrednio do wilgotnej gleby. Dla ochrony przed trudnymi warunkami warto na zimę okryć ją dodatkowo igliwiem sosnowym. Sadzonki ukorzenionych raulii można sadzić do ziemi, pojedynczo lub w grupach, przez cały okres wegetacyjny, w gęstości około szesnastu sztuk na metr kwadratowy. Poza szczególną uwagą, którą należy poświęcić zabezpieczeniu raulii przed dotykaniem do wilgotnej gleby i izolowanie jej w ochronie przed niskimi temperaturami, roślina nie wymaga większych zabiegów pielęgnacyjnych. Posadzona w odpowiednim stanowisku, łatwo i szybko się płoży, tworząc samodzielnie puszysty dywan pokrywający kamienie. Nie trzeba jej dodatkowo podlewać, wyjątkowo dobrze znosi suszę, można więc spokojnie uprawiać ją nawet w ogródkach o niezbyt żyznej glebie. W sprzyjających warunkach jej dywan może osiągnąć nawet metr kwadratowy średnicy, a przyrodnicy szacują, że niektóre z jej okazów rosnących w dzikich warunkach mogą przeżyć nawet sto lat.

Raulia zastosowanie

Raulia południowa jest chętnie wybieraną byliną ogrodową, ze względu na wyjątkowo ozdobność puszystych, srebrzystych dywanów, które wyjątkowo efektownie wyglądają wśród kamieni ogródków skalnych czy w alpinariach. Roślina wyjątkowo dobrze komponuje się z innymi popularnymi roślinami ogrodowymi, tworząc razem z nimi efektowne kompozycje kolorystyczne. Do najchętniej wybieranych do sadzenia razem z nią należą: rozchodnik, żagwin ogrodowy, ostróżka, odętka wirginijska. Raulia może też porastać zamiast trawy stanowiska pod krzewami ozdobnymi w ogrodzie, jak tuje kuliste czy wierzby całolistne.

 

pixel