Kirengeszoma dłoniasta
Kirengeszoma dłoniasta ( Kirengeshoma palmata) to gatunek rośliny pochodzący z rodziny hortensjowatych i jest jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju Kirengeshoma.
Ta efektowna bylina osiąga wysokość od 60-120 cm. Pod ziemią posiada ona krótkie kłącze, z którego wyrasta kilka ulistnionych, wzniesionych pędów. Są w kolorze ciemnokarminowym i pod ciężarem kwiatów łukowato wygięte w swej górnej części. Ozdobą u tego gatunku są liście oraz bardzo dekoracyjne, zwisające, dzwonkowate kwiaty. Liście różnego kształtu, dolne osadzone na długich ogonkach, w zarysie okrągławe, dłoniasto klapowane, górne natomiast mniejsze, siedzące. Kirengeszoma dłoniasta przybyła do nas z Japonii, gdzie występuje na wyspach Kiusiu i Sikoku. Jej siedliskiem są wilgotne lasy, na wysokości od 700-1800 m. n. p. m. W swoim naturalnym środowisku dorasta ona do 120 cm jednak w naszym klimacie średnio dorasta do 90 cm. Pędy rośliny są wyprostowane, czerwono zabarwione, zakończone jasnożółtymi kwiatami, zebranymi w wierzchotkowate kwiatostany. Kwiaty mają grube, mięsiste płatki. Kwitnie ona od sierpnia do września. Rozmnaża się najczęściej przez podział wczesną wiosną. Przy podziale każda część musi mieć co najmniej 3 pąki. Można rozmnażać przez wysiew nasion zaraz po zbiorze w inspekcie. Kupione zimą nasiona trzeba poddać stratyfikacji.
Kirengeszoma dłoniasta uprawa, wymagania
Jest to roślina łatwa w uprawie. Najlepszy dla niej jest tzw. ,,pstrokaty cień", czyli taki jaki dają drzewa. Gleba powinna być wilgotna, głęboko próchnicza, przepuszczalna, kwaśna i dość zasobna. Należy pamiętać że roślina ta jest bardzo wrażliwa na zasolenie gleby dlatego nawozić należy ją jedynie kompostem. Bylinę można sadzić tak by słońce było rano i późnym popołudniem. Nadmiar słońca i ciepła oznaczają brzydkie liście już na początku lata.
Kirengeszoma dłoniasta zastosowanie, pielęgnacja
Jeśli chodzi o jej pielęgnację to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie dla niej zaprawianie przy sadzeniu dołka kompostem z liści pomieszanym ze zwykłym kompostem. Załatwimy tym zarówno odczyn ziemi jak i dostarczamy składników pokarmowych. Z uwagi na jej wysoką zawartość próchnicy poprawiamy stosunki wodne w glebie. Przy słabych ziemiach należałoby wymienić ziemię z dołka na taką właśnie mieszankę. Pod żadnym pozorem nie używać obornika. Po posadzeniu można o roślinie zapomnieć aż do okresu upałów. Warto od czasu do czasu solidnie podlać. Kirengeszoma dość ładnie się rozrasta i dość szybko osiągniemy sporą kępę. Jest to także roślina mrozoodporna ( strefa graniczna to USDA 5b z temperaturami do -26, 1 °C). Jeśli chodzi o zastosowanie Kirengeszoma dłoniasta jest typowa do leśnych ogrodów, można ją posadzić na rabatach mieszanych zakładanych pod drzewami. Ładnie wygląda w większej grupie na tle zimozielonych drzew.