Czyściec

( ilość produktów: 1 )

Czyściec wymagania sadzenie zastosowanie

Czyściec to najpopularniejsza odmiana kwiatów w naszym regionie. Jest przedstawicielem rodziny jasnowatych, która obejmuje ponad 200 różnorodnych gatunków. Czyściec to bylina wieloletnia o obfitym kwitnieniu.

Czyściec – charakterystyka

Czyściec wraz z kwiatostanem tworzy krzaczaste oraz gęste kępy. Pędy kwiatowe rośliny posiadają wzniesiony pokrój. Zalicza się do gatunku roślin dekoracyjnych. Aby roślina była bardziej skora do rozrastania oraz silniejsza, zaleca się systematyczne usuwanie powstałych kwiatostanów, w okresie przekwitania. Czyściec ma charakter zdecydowanie okrywowy, tworząc piękne dywany, które potrzebują pewnej ilości miejsca. Jego liście utrzymują się także w okresie zimowym oraz jest rośliną miododajną, co oznacza, że będzie zachęcać swoim nektarem wiele owadów.

Czyściec – uprawa, wymagania, pielęgnacja, sadzenie

Roślina jest gatunkiem, który radzi sobie zarówno w stanowisku pół cienistym, jak i słonecznym, w którym jego liście się mienią. Podłoże pod uprawę powinno być piaszczysto-gliniaste, niezbyt wilgotne oraz przepuszczalne. W przypadku podłoża ciężkiego oraz wilgotnego jest podatny na procesy gnilne, nawet w okresie zimowym. Najlepszym sposobem na rozmnażanie rośliny jest wysiew z nasion lub podział w okresie wiosennym. Zaleca się dokonywać podziału kęp w odstępach kilkuletnich oraz to ścinania przy samej ziemi, aby móc pobudzić pędy do wytworzenia nowych i lśniących liści. Czyściec wełnisty kwietnie w okresie od czerwca do sierpnia, a także jest rośliną mrozoodporną.

Czyściec – zastosowanie

Czyściec najbardziej efektownie prezentuje się na rabatach żwirowych, pełnych słonecznych stanowisk wraz z towarzystwem róż lub kwiatów kwitnących na niebiesko, takich jak lawenda, kocimiętka, czosnek ozdobny oraz m. in. szałwia. Doskonale sprawdza się także wśród kompozycji kontrastujących ze sobą, jak połączenie z roślinami o liściach bądź kwiatach w odcieniach purpurowych, takich jak perukowiec, jeżówka purpurowa, a nawet berberys Tunberga.

Czyściec - odmiany

Czyściec wielokwiatowy należy do odmiany kępiastej, o zielonych i jajowatych liściach oraz pięknych fioletowych kwiatostanach. Jego maksymalna wysokość wynosi do 60 cm, a także można go sadzić zarówno w stanowiskach słonecznych oraz pół cienistych. Czyściec gęstokwiatowy jest łudząco podobny do odmiany wielokwiatowej, z różnicą w wysokości, ponieważ rośnie w niższych kępach. Ciekawą odmianą jest także czyściec śnieżny, który charakteryzuje się białą barwą oraz wysokością około 20 cm.

pixel