Chmiel

( ilość produktów: 1 )

Chmiel sadzonki wymagania pielęgnacja

Chmiel zwyczajny uprawiany jest do produkcji piwa oraz na potrzeby ziołolecznictwa. Ale tak naprawdę pnącze, w podstawowej odmianie, jak i ozdobnej, może być uprawiane jako ciekawa dekoracja ogrodu oraz przy ogrodowych płotków.

Chmiel –  dekoracyjne pnącze ogrodowe

Chmiel zwyczajny należy do szybko rosnącego pnącza, który naturalnie rośnie w Europie, na Syberii oraz w Ameryce Północnej. Jest rośliną dwupienną, co oznacza, że na jednym egzemplarzu mogą występować tylko kwiaty żeńskie lub męskie. Kwiaty męskie charakteryzują się wiechowatymi i długimi kwiatostanami, które są zielonkawe i drobne. Natomiast kwiaty żeńskie są drobniejsze, mniej okazałe i luźne, a także kotkowate. Okres kwitnienia chmielu zwyczajnego przypada na termin od czerwca do sierpnia, by następnie zawiązywać szyszkowate i zielone kwiatostany, które zawierają w sobie nasiona w odcieniu brązu. Każdego roku roślina wytwarza nowe pędy, a w postaci karpy przechodzi zimowanie.

Chmiel – wymagania i uprawa

Uprawa chmielu nie należy do skomplikowanych, aczkolwiek niezmiernie ważne jest stanowisko, w którym rośnie. Najlepsze podłoże pod chmiel jest lekko zacienione, ciepłe oraz osłonięte od wiatru. Niezmierne ważne jest, aby górna część pnącza miała dobry dostęp do światła, a dolna była ochroniona przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Gleba pod uprawę chmielu zwyczajnego powinna być dobrze spulchniona oraz żyzna, wilgotna lub umiarkowanie, o odczynniku PH od zasadowego do obojętnego. Roślina ta jest mrozoodporna, nadziemna część zamiera, ale korzenie wytrzymują zimowe warunki.

Chmiel – sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Łatwiej przyjmują się oraz mają bogatszy plon sadzonki ukorzenione. Aby zasadzić chmiel należy przygotować wykop na głębokość około 50 cm, przy czym umieścić w nim 20 cm warstwę przefermentowanego obornika, który wcześniej został wymieszany wraz z ziemią. Chmiel, w uprawie rządowej, sadzi się w odstępach 1, 2 – 1, 6 m, natomiast w ogrodowej rozsadę można powiększyć według własnych preferencji i upodobań. Aby zapewnić plonowanie, zaleca się sadzenie naprzemiennie obok siebie okazów męskich i żeńskich. Wysiewa się je wczesną wiosną, z nasion kupionych w sklepie ogrodniczym. Regularnie co dwa lub trzy tygodnie należy używać nawozów wieloskładnikowych. Chmiel zwyczajny dobrzy znosi suszę. Podlewanie najczęściej stosuje się przy długotrwałych suszach, młodych sadzonkach lub uprawach pojemnikowych. Aby ograniczyć stopień zachwaszczenia oraz strat wody z gleby, można ściółkować stanowisko uprawy chmielu. Roślina potrzebuje mocnych i stabilnych podpór, mogą piąć się po drzewach i krzewach, ale bez podpórki rosną jak rośliny okrywowe. Rozwijają się same z samosiewu.

Chmiel – zastosowanie w ogrodzie.

Chmiel należy do ciekawej i naturalistycznej dekoracji. Może służyć jako ozdobienie małej architektury, ścian czy tworzeniu geometrycznych figur. Nadaje się także do obsadzania nim płotów. Najbardziej pasuje do tzw. ogrodów wiejskich.

pixel