Przycinanie drzew i krzewów owocowych - w jaki sposób, kiedy i dlaczego?

2021-10-07
Przycinanie drzew i krzewów owocowych - w jaki sposób, kiedy i dlaczego?

Przycinanie drzew i krzewów owocowych, to jeden podstawowych zabiegów, które wykonujemy w naszych sadach i ogrodach. To właśnie dzięki niemu po kilku miesiącach otrzymujemy zdrowe i dorodne owoce, które cieszą nasze oczy i podniebienia. W zależności od tego, jakie mamy rośliny powinniśmy odpowiednio zaplanować przeprowadzenie tego rodzaju zabiegu.

Jak przygotować się do przycinania drzew owocowych?

Przede wszystkim warto zaplanować wszystkie prace w odpowiednim czasie w zależności, jakie rośliny chcemy w ten sposób pielęgnować. Następnym krokiem jest przygotowanie odpowiednich narzędzi, czyli małego i dużego sekatora, oraz ręcznej piłki do drewna. Pamiętajmy również, żeby odpowiednio zabezpieczyć przycinane gałęzie. w tym przypadku przyda się preparat grzybobójczy czy na bazie miedzi. Tak przygotowani możemy rozpoczynać pracę!

Dlaczego przycinać drzewa i krzewy owocowe?

Przycinanie owocowych drzew i krzewów jest praktyką stosowaną od wieków. Każda osoba zajmująca się tego rodzaju roślinami dokładnie orientuje się w jakim czasie najlepiej przycinać poszczególne rośliny. Dzięki temu zabiegowi możemy osiągnąć aż kilka korzyści. Jeśli jednak nie mamy w tym temacie jeszcze sporej praktyki, to warto sobie odpowiedzieć na pytanie: przycinanie drzew owocowych kiedy?
W pierwszej kolejności usuwamy chore lub uschnięte gałęzie, dzięki czemu nasze drzewko jest zdrowe. W końcu w ten sposób oczyszczamy koronę drzewka czy krzewu z niepotrzebnych gałęzi.
W ten sposób również kształtujemy koronę rośliny, żeby poszczególne gałęzie były odpowiednio oświetlone. To również wpływa zarówno na zdrowie rośliny, jak i późniejsze owocowanie.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zabieg przycinania drzewek owocowych ma także zasadniczy wpływ na owocowanie. Owoce są dorodniejsze i bardziej kształtne. Ta sama zasada obowiązuje jeśli chodzi o przycinanie krzewów owocowych. Jak widać przycinanie roślin owocowych to wręcz obowiązek, jeśli chcemy cieszyć się pięknym i zdrowym sadem czy ogrodem. To również jeden z podstawowych zabiegów gwarantujących nam piękne i dorodne owoce, co przecież jest celem każdego miłośnika roślin.

Jak przycinać rośliny owocowe?

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób przycinać rośliny owocowe, to niestety nie ma uniwersalnego sposobu. Każda roślina powinna być przycinana w odpowiedni dla siebie sposób, który z łatwością znajdziesz w każdym poradniku.
Pamiętajmy jednak, ze podstawową zasadą jest usuwanie chorych oraz nieprawidłowo rosnących gałęzi. W ten sposób nie tylko uzyskujemy zdrową roślinę o pięknej i kształtnej koronie, ale również wstępnie dbamy o roślinę. W zależności od drzewa owocowego czy tez krzewu warto jednak zorientować się, w jaki sposób przyciąć koronę czy owocujące pędy.
Istnieją co prawda ogólne wskazówki, które wymieniliśmy wyżej, jednak w przypadku każdej rośliny ważne jest indywidualne podejście i dokładne sprawdzenie, w jaki sposób najlepiej o nie zadbać.

Kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe?

Nie ma uniwersalnego terminu przycinania drzew i krzewów owocowych. Wynika to z faktu, że każde drzewo i krzew owocuje w innym czasie i to właśnie od tego zależy termin przeprowadzenia zabiegu przycinania.
W okresie zimowym, to znaczy pod koniec lutego i początku marca, gdy nie grożą nam już mrozy najlepiej zadbać o jabłonie i grusze. Przycinanie drzew owocowych jabłoni i gruszy odbywa się w tym terminie, ponieważ drzewa te owocują późnym latem i jesienią. dlatego też drzewo będzie mogło odpowiednio owocować. W tym terminie przypada również przycinanie drzew owocowych śliwy
W tym czasie możemy również zadbać w ten sposób o krzewy, takie jak porzeczki, agresty, maliny, rokitnik, czy leszczyna. One również wymagają tego rodzaju opieki, żebyśmy mogli cieszyć się latem i jesienią z ich owoców. Dla przykładu przycinanie drzew owocowych po owocowaniu dotyczy takich roślin, jak drzewa pestkowe. Przycinanie drzew owocowych wiśni czy czereśni powinno się odbywać w terminie około 2 tygodni po owocowaniu. Przycinanie drzew owocowych jesienią również ma miejsce. W tym terminie zajmujemy się przede wszystkim nowo posadzonymi roślinami. W tym terminie jednak najlepiej jest przycinać owocujące latem krzewy, które w ten sposób lepiej zniosą zimę i wiosna rozpoczną przygotowania do owocowania. A przycinanie drzewek owocowych na wiosnę? W tym czasie dobrze jest przyciąć morele czy też nektaryny. Sezon na przycinanie drzew i krzewów owocowych może trwać cały rok. W zależności, jakie rośliny posadziliśmy w naszym ogrodzie powinniśmy odpowiednio zaplanować tego rodzaju zabiegi.

Jak łatwo zauważyć, przycinanie drzewek owocowych i krzewów to bardzo ważny zabieg, który niesie za sobą cały szereg korzyści zarówno dla samej rośliny jak i dla nas. Pamiętajmy jednak o odpowiednim czasie do przeprowadzenia tego zabiegu a także dokładnym przygotowaniu. w końcu roślina po przycięciu również potrzebuje odpowiedniej opieki, czyli zabezpieczenia przyciętych gałęzi odpowiednim środkiem. Dzięki odpowiednio przeprowadzanemu zabiegowi na pewno będziemy mogli cieszyć się pięknym i zdrowym sadem o pięknych owocach!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel