Dodaj produkty podając kody
Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?
Nawadnianie ogrodu jest niezwykle istotną kwestią, o której należy pomyśleć już na samym początku. Najlepiej w czasie projektowania. Jednakże, jeśli mamy już ogród i chcemy w nim ten proces usprawnić, również istnieją rozwiązania, które nam w tym pomogą. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad źródłem wody.
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście nawadnianie ogrodu deszczówką. Jest ona nie tylko darmowa, ale przede wszystkim ma odpowiednią temperaturę, składniki odżywcze oraz jest odpowiednio napowietrzona. Dodatkową zaletą jest fakt, że jest to po prostu ekologiczne.
Do zbierania deszczówki niezbędne jest podłączenie rynny do zbiornika. Może to być zwykła beczka, mauzer, ozdobny zbiornik, a także zbiornik wkopywany w ziemię, który pomieści kilka tysięcy litrów. Należy również pomyśleć o odwodnieniu takiego zbiornika, kiedy deszcze będą na tyle ulewne, że zbiornik będzie zapełniony. Do zbiornika warto podłączyć pompę, do której z kolei możliwe jest podłączenie szlaucha. Zbiornik już mamy. Czas zastanowić się co w ogrodzie wymaga podlewania.
Nawadnianie trawnika
Trawnik wymaga często o wiele więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż inne rośliny w ogrodzie. Ważnym punktem jest jego podlewanie. Najprostszym sposobem jest ustawienie zraszaczy. Zazwyczaj jednak nikt nie ma aż tyle kranów, szlauchów i zraszaczy, żeby na raz podlać cały trawnik. Zraszacz należy więc przestawiać. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest cały system zraszaczy, schowany pod ziemią.
Nawadnianie grządek
Każdy, nawet początkujący ogrodnik wie, że nawadnianie jest podstawą wzrostu rośliny. Szczególnie, jeśli chodzi o warzywa i owoce. Najlepszym rozwiązaniem dla grządek są mikrozraszacze. Nawadnianie mikrozraszaczami to system rur wodnych, połączonych dyszami mgielnymi lub kropelkowymi. Złącze można na stałe wpiąć do kranu. Dla większych pól idealnym rozwiązaniem jest nawadnianie deszczowniane. Działa on na tej samej zasadzie, lecz dysze mają większy zasięg, a woda która opada na rośliny przypomina deszcz. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla sadów. Zarówno mikrozraszacze, jak i nawadnianie deszczowniane można zainstalować samodzielnie.
Jak rozprowadzić nawadnianie ogrodu?
Można wykonać je samemu lub zlecić odpowiedniej firmie. Zatem jak zbudować nawadnianie ogrodu? Najlepiej zaopatrzyć się w cały, pełny zestaw. Zawierają one rury, złącza oraz zraszacze. Elementy, których nam ewentualnie zabraknie, można dokupić pojedynczo. Złożony zestaw umieszcza się na głębokości 20-30 centymetrów pod ziemią.
Ile kosztuje nawanianie ogrodu?
Tak naprawdę wszystko zależy od powierzchni, która wymaga nawodnienia. Ważne jest również jaki system nawadniania ogrodu wybierzemy oraz to czy zrobimy to sami, czy zlecimy to zadanie fachowcom. Mały trawnik, przy pracy własnej, zaopatrzymy w prosty system nawadniania już za niecały 1000 złotych. Mała grządka, zostanie dobrze nawodniona systemem za 300 zł. Zachęcamy do podjęcia próby samodzielnego montażu systemów nawadniania, ponieważ jest to bardzo proste.